+48 513 253 253 kontakt@liteseo.pl

BERT – zmiany algorytmu Google

Google przyzwyczaiło osoby zajmujące się marketingiem w wyszukiwarkach do ciągłych zmian w algorytmie. O niektórych informacje znaleźć można na oficjalnych stronach znanej wyszukiwarki. Ostatnio wprowadzona zmiana to uruchomienie tzw. modelu BERT.

Co to jest BERT?

BERT to kolejna zmiana w algorytmie wyszukiwarki Google. Z języka angielskiego skrót jest rozwinięciem Bidirectional Encoder Representations from Transformers. Nowy model jest systemem, który wykorzystując sztuczną inteligencję przetwarza język naturalny. Celem wprowadza aktualizacji jest większe zrozumienie przez wyszukiwarkę zapytań użytkowników i dopasowanie frazy kluczowej do najbardziej odpowiedniej strony na powstałe pytanie. Słowa kluczowe nie bedą więc analizowane pojedynczo jedno po drugim lecz jako całość (wszystkie osobno, z uwzględnieniem stosunku do pozostałych).

Jakie korzyści z BERT dla użytkowników wyszukiwarki?

Korzystający z wyszukiwarki Google otrzymają lepiej dopasowane wyniki wyszukiwania. BERT ma analizować kontekst użytych słów kluczowych, relacje pomiędzy słowami i wszelkie niuanse językowe. W efekcie wprowadzona zmiana ma działać na korzyść użytkowników wskazując im w wynikach odpowiednią stroną. BERT będzie rozumiał bardziej intencje wyszukujących jak dotychczasowe algorytmy.

Google wskazuje, że wprowadzona zmiana w algorytmie jest największą od 5 lat, czyli od wprowadzenia sztucznej inteligencji RankBrain poprawiającej literówki w zapytaniach i odnajdującej synonimy użytych fraz kluczowych. 

BERT a SEO

Efekty wprowadzonej aktualizacji z pewnością będą odczuwalne. Jak bardzo będzie dotyczyć to konkretnej branży, strony czy zapytania na pewno będzie można zaobserwować w obrębie własnej witryny. Czy wyniki wyszukiwania będą zbliżone czy diametralnie się różnić od dotychczasowych? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Czas pokaże jak aktualizacja BERT wpłynie na daną witrynę.

Powróć na bloga i zobacz pozostałe nasze wpisy!

blog firmowy

Jesteś zainteresowany SEO/SEM dla swojej witryny?

Skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo. Czekamy na ciebie!

5/5 - (3 votes)