+48 513 253 253 kontakt@liteseo.pl

Optymalizacja grafik

Dobrze przygotowana pod kątem pozycjonowania strona powinna być przede wszystkim dobrze optymalizowana. Na optymalizację on-page (inaczej on-site) składa się wiele czynności, wśród nich jest odpowiednia optymalizacja grafik.

Co to jest atrybut „ALT”?

Urozmaicenie stron grafikami wpływa korzystnie na odbiór witryny w oczach jej użytkowników. Strona wzbogacona obrazami zostanie lepiej zapamiętana. Istotne jest przy tym aby każda grafika została opisana unikalnem atrybutem „ALT”. Zwrot „ALT” pochodzi od angielskiego słowa alternative. W kontekście optymalizacji grafik jest rozumiany jako alternatywny tekst obrazka. 

Dlaczego atrybut „ALT” jest niezbędny?

Dodanie atrybutu „ALT” jest korzystne pod wieloma względami. Przede wszystkim w przypadku, gdy strona nie zostanie prawidłowo wczytana np. z powodu wolnego łącza, użytkownik będzie mógł zobaczyć co kryje się pod niezaładowaną grafiką (zobaczy alternatywny tekst obrazka). Z punktu optymalizacji witryny on-page, optymalizacja grafik jest bardzo ważna. Wprowadzenie odpowiednich atrybutów spowoduje, że roboty wyszukiwarki Google będą w stanie przeczytać co zawiera obrazek. Roboty indeksujące nie są człowiekiem, który spojrzy na grafikę i będzie wiedział co przedstawia, dlatego należy im wskazać wprost poprzez alternatywny tekst, co dany obraz przedstawia. Oprócz tej oczywistej przyczyny, dlaczego warto optymalizować grafiki w witrynie inną jakże równie ważną są doświadczenia użytkowników niewidomych bądź mających dużą wadę wzroku. Jeżeli osoby te używają programów, które odczytują stronę, to bardzo ważne jest aby grafiki zawierały teksty alternatywne. Zamieszczone opisy grafik zostaną przeczytane przez te programy dlatego powinny być przygotowane w sposób czytelny i zrozumiały dla niewidomego bądź mającego dużą wadę wzroku odbiorcy.

Atrybut „title” obrazka

Oprócz oczywistego atrybutu „ALT” obrazka grafika powinna być opatrzona odpowiednim tytułem. Tytuł obrazka zostanie dodany poprzez właśnie atrybut „title”. Jego rola jest podobna do opisanej dla atrybutu”ALT”. Użytkownik, który nie używa programów do czytania strony i nie jest robotem indeksującym zobaczy tytuł obrazka, gdy np. nastawi kursor muszy na opisaną grafikę.

Czy potrzebna są dwa atrybuty dla SEO?

Najważniejszym z punktu SEO jest atrybut „ALT” dla grafiki. Dodanie atrybutu „title” jest uzupełnieniem, które warto stosować. Atrybuty te są dobrą okazją do dodania słów kluczowych, które interesują przedsiębiorstwo. Istotne jest jednak aby były one zgodne z tematyką strony na której zostały zamieszczone grafiki i która jest optymalizowana i pozycjonowana pod kątem SEO. Grafiki odpowiednio zoptymalizowane to przede wszystkim takie, które zawierają unikalne teksty, nie powielone, zawierające frazy kluczowe dostosowane do stron, na których grafika jest zamieszczona.

Powróć na bloga i zobacz pozostałe nasze wpisy!

optymalizacja grafik

Jesteś zainteresowany SEO/SEM dla swojej witryny?

Skontaktuj się z nami telefonicznie bądź mailowo. Czekamy na ciebie!

5/5 - (1 vote)